Jak dostać się na studia lek-dent?
Aby dostać się na stomatologię trzeba zdać maturę na odpowiedni % z biologii, chemii lub matematyki/ fizyki ( wszystko na poziomie rozszerzonym). Wszystko zależy od uczelni jakich wymaga przedmiotów do rekrutacji, także to już sobie trzeba sprawdzać na stronach uczelni, które nas interesują.
Matura to wszystko co jest potrzebne. Wystarczy w postępowaniu rekrutacyjnym wypełnić na stronach uczelni odpowiednie formularze i czekać na listy przyjętych. Jak już przyjdą listy zakwalifikowanych i się dostaniemy, to trzeba dostarczyć dokumenty, a w tym właśnie świadectwo maturalne. Można swobodnie składać dokumenty na kilka uczelni i póżniej zdecydować na którą iść. Ważne jest jednak to aby nie blokować miejsca na danej uczelni jeśli się wie, że napewno się tam nie pójdzie- wtedy na to miejsce w rekrutacji wpada kolejna szczęśliwa osoba.
Ile lat trwa studiowanie stomatologii?
5 lat + potem 12 miesięczny staż.
Co to jest ten staż?
Staż jest obowiązkowy aby uzyskać pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty.
Lekarz odbywa staż pod nadzorem lekarza posiadającego specjalizację.
Staż obejmuje pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz praktyczną naukę udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu: stomatologii zachowawczej, stomatologii dziecięcej, periodontologii, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, protetyki stomatologicznej oraz w dziedzinie medycyny ratunkowej. Czyli w skrócie robimy wszystko co lekarz ale pod nadzorem.
Lekarz dentysta odbywa staż podyplomowy na podstawie umowy o pracę, zawartej na czas określony– czyli dostajemy za to wynagrodzenie które jest z góry narzucone.
Staż rozpoczyna się dwa razy w roku w terminach – 1 października i 1 marca.
Miejsce odbywania stażu podyplomowego wyznacza okręgowa rada lekarska. Uwzględnia przy tym: miejsce zameldowania i średnią ocen ze studiów.
Można odbyć taki staż również za granicą- najlepiej jak jest to na terenie UE.
Czy trzeba pisać pracę magisterską/ licencjacką ? Co to LDEK ?
Nie! Po zakończeniu studiów przystępuje się do lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego czyli w skrócie LDEK-200 pytań z jedną poprawną odpowiedzią.
LDEK można poprawiać i pisać w wybranych przez siebie terminach (terminy LDEK wyznacza się corocznie w dniach 1–14 września-sesja jesiennai 1–14 lutego-sesja wiosenna). Trzeba zdać LDEK (i odbyć staż) aby w pełni zdobyć tytuł lekarza dentysty.
Czas trwania egzaminu wynosi 4 godziny. Dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56% maksymalnej liczby punktów z testu.
Jakie można wybrać specjalizacje ?
–ortodoncja
–stomatologia zachowawcza z endodoncją
–pedodoncja
–protetyka
–chirurgia stomatologiczna
–chirurgia szczękowo-twarzowa
–periodontologia
–zdrowie publiczne
–epidemiologia
W ramach rezydentury lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne na podstawie umowy o pracę. Aby dostać się na taką rezydenturę trzeba na nią „zarekrutować” i tutaj jest brany pod uwagę wynik z LDEK. Po zakończeniu takiej rezydentury jest się specjalistą z danej dziedziny.
Czy po stażu trzeba iść na specjalizację?
Na studiach i na stażu wszystkiego nie nauczą. Nie każdy od razu po studiach potrafi wszystko z ortodoncji czy chirurgi także żeby takie zabiegi wykonywać trzeba się doszkalać- albo poprzez specjalizację (które trwają 3-5 lat) albo poprzez kursy ( płatne ale o wieeeele krótsze). Więc odpowiedzią na to pytanie jest: NIE- nie trzeba mieć specjalizacji aby pracować w którejś z dziedzin stomatologii, ale trzeba się cały czas dokształcać!
Czy stomatologię można studiować zaocznie?
Nie. nie ma czegoś takiego jak weekendowa stomatologia.
Czym różnią się studia niestacjonarne od stacjonarnych?
Jeśli nie dostaniesz się na studia stacjonarne ( czyli niepłatne) bo nie uzyskało się odpowiedniej ilości pkt z matury, to są jeszcze do wyboru studia NIESTACJONARNE, które są dosłownie takie same jak stacjonarne, z jednym wyjątkiem- za studia niestacjonarne się płaci.
Istnieją też studia na uczelniach prywatnych, za które również trzeba zapłacić, ale żeby się tam dostać nie trzeba mieć aż tyle punktów co na studia bezpłatne.
Czy są egzaminy wstępne na stomatologie?
Nie. Liczy się wynik z matur.
Czy można jako dentysta zajmować się medycyną estetyczną?
Tak! Po stomatologii można zrobić studia podyplomowe z medycyny estetycznej czyli te wszystkie zabiegi w których używa się BOTOKS, WYPEŁNIACZE,LASERY itp. Kurs taki trwa zazwyczaj 2 semestry.
Czy można przenieść się z lek na lek-dent i odwrotnie?
Tak. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że te dwa kierunki mocno się różnią zakresem wiedzy. Także po takich przenosinach albo trzeba często zaczynać od początku albo nadrabiać te przedmioty których się nie miało.
Czy można się przenieść ze studiów niestacjonarnych na stacjonarne ?
Z tego co wiem na większości uczelni trzeba było poprawić maturę aby osiągnąć tą progową ilość punktów w danym roku na formę stacjonarną. Wtedy rekrutowało się od nowa i można było przepisać przedmioty i zaczynać np już nie od 1 roku tylko tego na którym się skończyło niestacjonarne.
Wiem, że w tym roku weszły jakieś uchwały, na mocy których już tak nie można, ale nie wiem tego czy wszędzie tak jest i na ile w tym prawdy bo nie potrafię znaleźć tej uchwały.
Czy co roku trzeba odbywać praktyki wakacyjne?
Tak, po pierwszym roku jest to w większości praktyka w szpitalu, a po 2,3,4 roku już w gabinetach dentystycznych. Po drugim roku jako asysta lekarza, później po 3 i 4 już sami jesteśmy w roli lekarza.