Bardzo zmęczył mnie ten rok akademicki. Zajęcia prawie cały czas 8-20 z małymi okienkami między zajęciami lub żadnymi. Prawie same zajęcia kliniczne z pacjentami. Pomiędzy tym często wejściówki i zaliczenia. Było serio ciężko czasem zgrać to wszystko z jakimkolwiek normalnym funkcjonowaniem .
Jednocześnie był to najbardziej stomatologiczny rok jak do tej pory. Było niewiele przedmiotów tylko teoretycznych czy tak zwanych „zapychaczy”. Także całkiem sporo się nauczyliśmy. Myśle ze najwiecej jak do tej pory.
Przedmioty na 4 roku:
- Na zachowawczej prócz standardowych ubytków i wypełnień doszło wykonywanie leczeń kanałowych. Każdy z nas musiał wykonać przynajmniej 3 opracowania i wypełnienia kanału.
- Na chirurgii doszło również więcej samodzielności- mogliśmy prócz ekstrakcji naciąć ropnia czy wyciąć jakąś zmianę na śluzówce.
- Na protetyce wykonywaliśmy szlify pod korony, mosty i wkłady k-k, później natomiast wykonywaliśmy protezy częściowe ruchome.
- Na periodontologii (pod nazwą choroby przyzębia) były głównie scalingi, kiretaże i wszystko po trochu z każdej dziedziny w sumie.
- Na ortodoncji natomiast spędziliśmy sporo czasu przyjmując dzieci i młodzież na wizyty kontrole z aparatami ruchomymi lub stałymi.
- Na dysfunkcjach narządu życia przyjmoaliśmy pcjentów z problemami ze stawem s-ż oraz mięśniami żucia- diganozowaliśmy przypadki i były wykonywane odpowiednie szyny. Przedmiot zakończył się egzaminem.
- Stomatologia grup ryzyka – był to tygodniowy blok zajęć podczas którego mogliśmy przyjmować dzieci z grup ryzyka czyli z różnymi chorobami ogólnoustrojowymi czy też chorobami genetycznymi.
- Na radiologii w tym roku była głównie teoria odnośnie diagnostyki na RTG torbieli, guzów oraz wielu innych chorób. Przedmiot zakończył się egzaminem.
- Jedynym z przedmiotów „lekarskich” jakie nam pozostał na ten rok była pediatria, z której rownież mieliśmy egzamin. Przedmiot był ten bardzo ciekawy, spędziliśmy 2 tygodnie na oddziałach szpitala dziecięcego.
- Diagnostyka laboratoryjna– jeden z dwóch przedmiotów lekarskich na tym roku. Bardzo fajne zajęcia, można było wiele się dowiedzieć o badaniach krwi, moczu itp, mogliśmy niektóre badania wykonać na sobie.
- Na dziecięcej-nikogo nie zdziwi fakt ze czasem dzieci nie są współpracującymi pacjentami. Także przedmiot ten wymagał od nas wiele cierpliwości. Przyjmowaliśmy dzieci i młodzież na ubytki czy również opracowanie kanałów, prócz tego oczywiście ekstrakcje mleczaków. Przedmiot wymaga od nas umiejętności rozmowy z dzieckiem😜
- Prócz tych przedmiotów był też ponownie w tym roku krotki blok ze stomatologii społecznej na której byłī poruszane sprawy stomatologii zintegrowanej czy też badań w stomatologii nad właściwościami śliny w diagnostyce chorób.
Sposób przeprowadzania zajęć
Cały rok oczywiście zajęcia odbywały się w ramach bloków w Centrum Stomatologii. Czyli na przykład przez miesiąc mieliśmy dzień w dzień dane przedmioty po czym później zaczynaliśmy inne bloki w ramach realizacji zajęć.
Dla przykładu tak wyglądał czasem mój plan zajęć przez cały tygodzien :
Momentami ciężko było jak widać wpleść między zajęcia jakiś egzamin czy zaliczenie aby wszystkim grupom pasowało .
Praktyki po 4 roku stomatologii
Studentów obowiązuje 4-tygodniowa praktyka w gabinecie dentystycznym (120h lekcyjnych). Może to być w prywatnym gabinecie jakim chcemy lub można w Centrum Stomatologii.
Wymagane procedury:
1.Ustalanie wskazań do wykonywania określonego zabiegu stomatologicznego na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego
2.Preparowanie ubytków pod wypełnienia i wypełnianie ubytków z zastosowaniem rożnego rodzaju materiałów
3.Odczytywanie zdjęc rentgenowskich
4.Znieczulenia miejscowe
5.Wykonanie nieskomplikowanych ekstrakcji
6.Pobieranie wycisków
7.Skaling i polerowanie powierzchni zębowych
8.Fluoryzacja kontaktowa
9.Czynna asysta podczas zabiegów z dziedziny stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii stomatologicznej