5 rok na kierunku lekarsko-dentystycznym

Ostatni rok studiów stomatologicznych był całkiem … ciekawy. Zajęcia odbywały się również w formie bloków zajęć i trwały zazwyczaj od 8 do 13/14, także w porównaniu z rokiem 4 było to o wiele przyjemniejsze i miało się więcej czasu na naukę na egzaminy, hobby, naukę do LDEKu. Na 5 roku trzeba było zdać 7 egzaminów dyplomowych z przedmiotów wiodących. U nas na UMP dzięki sesji ciągłej mieliśmy je dosyć fajnie rozrzucone. Na 5 roku nie było już wykładów, głownie były tylko zajęcia praktyczne z pacjentami, dzięki czemu mogliśmy dużo zrobić i dużo pacjentów przyjąć.

Dla mnie 5 rok był bardzo stresujący. Byłam w ciągłym napięciu, bo zaraz egzaminy i zaliczenia, prócz tego jeszcze LDEK. Ciężko mi było już to wszystko ciągnąć, bo po tylu latach studiów można mieć już po prostu wszystkiego dość. Na szczęście udało się to wszystko jakoś przejść i zdać egzaminy w 1 terminie.



OPIS PRZEDMIOTÓW NA 5 ROKU:

Stomatologia zachowawcza z endodoncją– udało mi się opracować i wypełnić kilka kanałow poza tym robiliśmy dość sporo wypełneń każdego dnia, bo codziennie przez miesiąc te zajęcia trwały ok.6h i każdy miał szanse przyjąć jednego pacjenta+ poasystować przy drugim. Przedmiot zakończył się egzaminem.


Protetyka– na piątym roku przez miesięczny blok skupialiśmy się na wykonywaniu protez ruchomych całkowitych akrylowych. Każdy miał jednego pacjenta i wykonał samodzielnie jedną taką protezę. Przedmiot zakończył się egzaminem.

Chirurgia stomatologiczna– również ok. miesięczny blok gdzie mieliśmy okazje wykonać sporo znieczulen i ekstrakcji, a nawet zobacyć kilka drobnych i większych zabiegów jak leczenie dwuetapowe torbieli.Przedmiot zakończył się egzaminem.

Stomatologia dziecięca– mieliśmy baaaardzo dużo małych pacjentów na leczenie.Również w formie bloku miesięcznego przyjmowaliśmy codziennie nawet po kilka dzieci- na wypełnienia, fluoryzacje, ekstrakcje itp. Przedmiot zakończył się egzaminem.

Ortodoncja i dysfunkje żuchwowo-czaszkowe– przedmiot „nowość”, trwał bardzo długo bo jakieś 6 tyg. Łączył w sobie ortodoncje i dysfukcje stawowo- mięśniowe. Mieliśmy okazje sporo zobaczyć i podziałać w ortodoncji oraz wykonywaniu szyn dla pacjentów dysfunkcyjnych. Na 4 roku mieliśmy egzaminy osobne z ortodoncji jak i dyskuncji, a na 5 roku było to tylko w jednym egzaminie.

Chirurgia szczękowo-twarzowa– przedmiot odbywa się tylko na 5 roku. Jest to jedyna dziedzina stomatologii, która dzieje się w szpitalu na oddziale (jedyna specjalizacja po stomatologii gdzie lekarz i lekarz dentysta mają tą samą specke). Na tym przedmiocie mogliśmy uczesniczyć w operacjach np ortognatycznych. Poza tym wykonywaliśmy różne zmiany opatrunków czy ekstrakcje. Przedmiot zakończył się egzaminem.

Periodontologia (choroby przyzębia i błon śluzowych)– również przedmiot który trwał w miesięcznym bloku. Mogliśmy przyjmować pacjentów na kiretaże, leczenie zachowawcze itp. Prócz tego w klinice jest impantologia i chirurgia. W ramach programu z chorób błon śluzowych przyjmowaliśmy pacjentów z różnymi zmianami na błonie śluzowej i ustalaliśmy ich leczenie (trochę taka dermatologia stomatologiczna). Przedmiot zakończył się egzaminem.

Stomatologia zintegrowana wieku dorosłego i wieku dziecięcego- przedmiot również trwał w miesięcznym bloku. Były to zajęcia na których mogliśmy kompleksowo leczyć pacjenta (zachowawcza, ekstrakcje i protetyka) zarówno dorosłego jak i dziecko. Zajęcia te łączyły w sobie wszystkie dziedziny dlatego mogliśmy przeprowadzić leczenie pacjenta od A do Z.

Gerostomatologia– przedmiot skupiał się na leczeniu pacjentów starszych. Głównie robiliśmy protezy częściowe i całkowite. Skupialiśmy się na problemach osób bezzębnych lub zmianami w jamie ustnej wynikających z użytkowania protez.

Na 5 roku mieliśmy również kontynuacje zajęć z radiologii prze tydzień (egzamin był na 4 roku) oraz zajęcia z zarządzania w stomatologii gdzie mogliśmy posłuchać o tym co się stanie z nami po studiach ( jak wyglada zakładanie własnej działalności gospodarczej jako dentysta, jak wyglądają sprawy podatkowe i inne aspekty prawne) i były to świetne zajęcia!

Wraz ze zdaniem ostatniego egzaminu 2 lipca 2024 zostałam oficjalnie lekarzem dentystą !

Teraz czeka mnie rekrutacja na staż, który rozpoczynam 1 października we Wrocławiu ( wraz z ostatnim dniem zajęć wyjechałam na stałe z Poznania). Złożyłam już dokumenty w izbie lekarskiej, we wrześniu dowiem się do jakiej placówki się dostałam (w dolnośląskim liczy się średnia z ocen-kto ma wyżej ten pierwszy do danej wybranej placówki).Staż trwa 12 miesięcy. Więcej o stażu już wkrótce w kolejnym poście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *