Często zadawane pytania o studiowaniu stomatologii


Odwieczne pytanie ludzi to: „Czy na stomie faktycznie jest tak ciężko?” i „Jak to jest z tym czasem wolnym?”

Z perspektywy studiowania stomatologii na UMP według mnie są momenty, że jest bardzo dużo zajęć/nauki ale są tez momenty, że można złapać oddech (myślę, że dzięki temu ze wiele przedmiotów od 2 roku jest w blokach zajęć). Ogólnie da się wszystko tak ogarnąć, że nie ma problemu z brakiem czasu na nic innego prócz uczenia się. Nauki nie jest aż tyle jak wszyscy straszą- jasne, że jest dużo…ale da się przeżyć w mojej opinii! Bywają oczywiście takie momenty na tych studiach, że akurat wiele spraw nałożyło się w czasie i było troszkę gorzej.
Nie spotkałam się z takim czymś, że trzeba było z dnia na dzień nauczyć się kilkudziesięciu stron z podręcznika( no chyba że nie uczyło się regularnie np na egzamin).
Bez problemu można wszystko tak rozplanować by mieć chwilkę na swoje hobby czy imprezki ze znajomymi z grupy. Egzaminy i kolokwia nie są codziennie także jest czas na ich naukę. Jedynie wejściówki cotygodniowe mogą czasem być upierdliwe. Ale nie taki diabeł straszny jak go malują!

Do której godziny się jest przeważnie na uczelni?

Jedynym minusem według mnie jest właśnie to, że mamy długo zajęcia- czasem nawet od rana do wieczora. Jedyne na co potem mam ochotę to leżeć i oglądać seriale. Ale są też dni kiedy tych zajęć jest mało.
Na początku 1 roku jest dość sporo przedmiotów, ale już w maju/czerwcu jest ich niewiele bo wiele się już kończy. Natomiast od 2 roku wchodzą bloki zajęć więc ich ilość i rozmieszczenie w czasie zależy od panu zajęć.
Na stomatologii jest sporo zajęć bo prócz tych podstawowych co ma lekarski mamy jeszcze zajęcia stomatologiczne.

Czy na stomatologii trzeba mieć zdolności artystyczne/manualne?Co z osobami leworęcznymi?

No cóż, na pewno ułatwia to sprawę gdy się je ma, ale wydaje mi się ze wszystko jest do wyćwiczenia. Na pierwszym roku mamy zajęcia na których rzeźbimy zęby z wosku natomiast uczymy się tez je rysować z odwzorowaniem wszystkich ważnych anatomicznych elementów. Także spokojnie- wszystkiego się nauczycie w trakcie!

Jeśli chodzi o osoby leworęczne to mam znajomych (już lekarzy dentystów), którzy są leworęczni i jakoś pracują. Więc najwidoczniej da się.

Co to jest ta sesja ciągła na UMP?

Na UMP mamy sesje ciągłą, czyli że egzaminy możemy mieć w każdym dowolnym momencie podczas roku akademickiego. Nie mamy okresu „ sesji” czyli ok 2 tyg podczas których odbywają się wszystkie egzaminy kończące dany semestr. Według mnie sesja ciągła to super sprawa bo nie mamy wszystkich egzaminów w jednym czasie tylko są porozrzucane na cały rok.

Co trzeba zdawać na maturze aby się dostać na stome na UMP? Jaki jest przelicznik punktów?

% z biologii+% z chemii (matematyka podstawowa tylko dla kolejności przyjmowania w przypadku osób o takiej samej liczbie pkt). Także ogółem trzeba było mieć w ostatnich latach około 155-165 pkt aby się na spokojnie dostać.

Czy jest się czego bać na zajęciach w prosektorium?

Przyznam, że gdy na pierwszych zajęciach zobaczyłam pierwszy raz w życiu denata to nie było to zbyt przyjemne, aczkolwiek wraz z kolejnymi zajęciami każdy się po prostu przyzwyczaja. Zajęcia z anatomii są 2 razy w tygodniu także staje się to „normalne”.

Co to jest baza i jak dostać do niej dostęp?

Baza (zwana też giełdą) to zbiór pytań z egzaminów/kolokwiów/wejściówek spisanych przez starsze roczniki, dzięki czemu wiemy na jakie zagadnienia kłaść nacisk, lub po prostu pytania mogą się powtórzyć!

Dostęp do baz otrzymuje się na początku roku akademickiego. Są dyski google na których to wszystko jest i takowe dyski dostajemy od naszych starostów, a oni dostali je od roczników wyżej. Pewnie spytacie kto to „starosta”, a więc starosta to taki przewodniczący całego rocznika, zajmujący się sprawami uczelnianymi, kontaktujący się z prowadzącymi i wykładowcami w różnych sprawach. To taki nasz reprezentant.

Co to są fakultety?

To niby „dodatkowe” zajęcia, które samemu sobie wybierasz, ale obowiązkowe! Wybiera się około 4-5 fakultetów na cały rok. Mamy fakultety międzywydziałowe dlatego np. możemy sobie wziąć fakultet z dietetyki i uczyć się np. o kuchni indyjskiej, wtedy się gotuje te jedzonka i można je potem zjeść-POLECAM! Możliwości jest ogrom- mamy do wyboru około 200 fakultetów, zapisujemy się na nie cały rok (kiedy chcemy) i potem można się z nich wypisać jeśli chcemy wziąć inny. Najważniejsze że serwery nie padają. Zaliczenia tych fakultetów są np. poprzez samą obecność lub przez zrobienie prezentacji albo wykonanie krótkiego testu końcowego(który zazwyczaj jest serio banalny).

Czy można się uczyć na stomie jakiegoś innego języka prócz obowiązkowego angielskiego?

Można uczyć się np. hiszpańskiego czy niemieckiego ale w formie fakultetu, który jeśli masz ochotę-można sobie wybrać.

Czy można poprawiać kolokwia?

Podczas semestru zbieramy punkty z przedmiotów takich jak histologia, biofizyka czy anatomia abyśmy mogli zdać semestr i być dopuszczeni do egzaminu. Jeśli tych punktów nie uzbieramy czeka nas „wyjście” z całego materiału. Zazwyczaj są 2 poprawki, a nawet więcej. Zależy od katedry i dobroci prowadzących. Także u nas na 1 roku się nie poprawia kolokwiów, ponieważ ile punktów się dostaje tyle potem się ma do punktacji całościowej. Próg zaliczeniowy na większości przedmiotów to 60%.

Na stomatologii jest więcej dziewczyn czy chłopaków?

Na przykład u mnie w grupie na 14 osób jest tylko 4 chłopaków. Także zdecydowanie więcej dziewczyn.

Czy na stomatologii jest dużo osób „starszych”?

Jak najbardziej! Sama poprawiałam mature i poszłam na stome z rocznikiem młodszym. Jest wiele takich osób co pisały maturę np. 4 razy i dopiero się dostały. Na studiach jest duża rozbieżność wiekowa ale nikt na to nie zwraca uwagi.

Czy studia stomatologiczne są stresujące?

Myślę że tak, jak każde studia. Zawsze stresik będzie przed ogromem zaliczeń, które są na stomie.

W jakie ubrania medyczne warto się zaopatrzyć ?

Na 1 rok stomatologii myślę że biały fartuch i jakieś buty zmienne w zupełności wystarczą.
Póżniej już warto zainwestować w scrubsy.

Czy można mieć pomalowane paznokcie na zajęciach?

Na 1 roku raczej nikt nie upominał się o pomalowane paznokcie. Czasem na zajęciach przedklinicznych niektórzy prowadzący mówiły, że trzeba mieć krótkie, niepomalowane paznokcie. Dlaczego? A dlatego, że to są zajęcia które przygotowują nas do pracy z pacjentem, więc trzeba zachować zasady higieny pracy. Poza tym praca w krótkich paznokciach jest dla dentysty wygodniejsza. Na 3 roku przy zajęciach klinicznych z pacjentami czasem też już było koniecznie zadbanie o te zasady.

Jaka jest atmosfera na uczelni?

Myślę że atmosfera wśród studentów jest jak najbardziej pozytywna. Poznałam wiele super osób. Współpracujemy ze sobą i pomagamy sobie. Myślę, że mogę stwierdzić że jest u nas prostudencko! Jest wiele wspaniałych prowadzących, którzy chętnie przekazują wiedzę.

Na czym polegają wejściówki?

Wejściówka czyli taka kartkówka na początku zajęć z materiału który będzie prowadzony na tychże zajęciach. Prowadzący o wszystkim was poinformują na 1 zajęciach jak to będzie wyglądać.

Czy szczerze polecasz lek-dent w Poznaniu?

Gdybym miała wybierać to ponownie wybrałabym UMP. Myślę że taki komentarz jest wystarczający ☺
Wiadomo, że są plusy i minusy-jak wszedzię. Ale w głownym rozrachunku myślę ze dobrze trafiłam 🙂