Czy dużo osób odpadło po 2 roku?
Z moich informacji chyba wszyscy przeszli na 3 rok. Jedynie osoby co świadomie rezygnują odpadają. Osobiście uważam, że trzeba mocno chcieć wylecieć żeby wylecieć 🙂
Czy farmakologia jest tak samo straszna jak na lekarskim UMP?
Słyszałam co nieco o farmie na leku. Myślę, że są różnice między tym przedmiotem na stomie a leku bo mamy innego koordynatora przedmiotu jak i prowadzących. U nas farma też jest wymagająca oczywiście ale można trafić na super prowadzących! Jeśli chodzi o kolokwia i egzamin to muszę przyznać, że są trudne i trzeba dobrze się nauczyć.
Jeśli chodzi o materiał to mamy około 4-5 tematów tylko mniej niż lekarski.
Jest dużo wolnego czasu?
Mieliśmy zajęcia hybrydowo więc uważam, że dzięki temu zyskaliśmy sporo wolnego czasu! Seminaria czy inne zajęcia można było słuchać spod kocyka z herbatką zamiast siedzieć na zimnej sali i tracić cenny czas na dojazd na uczelnie 🙂 Mimo to uważam że 2 rok ma dużo wymagających przedmiotów przez co jest dużo nauki.
Gdyby zajęcia nie były hybrydowo uważam, że byłoby mało tego czasu wolnego.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na 2 roku ?
Zdecydowanie farmakologia. Myślę, że nie muszę tu zbyt dużo tłumaczyć dlaczego. Zapraszam na 2 posty o przedmiotach stomatologicznych i niestomatologicznych.
Czy da się połączyć studia na 2 roku stomy z pracą np asysty w gabinecie?
Dzięki hybrydowemu nauczaniu BYŁ CZAS NA PRACĘ! Znam osoby co pracowały w różnych miejscach-restauracje,kawiarnie,piekarnie,sklepy… ja osobiście cały rok udzielałam korepetycji z chemii+ od maja zaczęłam pracować jako asystentka w gabinecie stomatologicznym.
Jeśli zajęcia w kolejnym roku będą w większości stacjonarnie to może być mniej czasu na prace, ale myślę że w wymiarze pracy dodatkowej można, poza tym pod koniec roku czyli np od maja jest już coraz mniej zajęć więc można próbować złapać na spokojnie jakąś pracke.
Czy jest trudniej niż na 1 roku?
Tak! Zdecydowanie jest więcej wymagających przedmiotów, a co za tym więcej nauki.
Pojawiają się natomiast zajęcia przedkliniczne, więc 2 rok jest już bardziej stomatologiczny, przez co uważam że 2 rok, mimo iż jest trudniejszy- to jest lepszy niż 1 rok, który był po porostu nudny i mało stomatologiczny.
Czy prowadzący mają do nas cierpliwość na przedklinikach?
Myślę, że większość prowadzących jest jak najbardziej chętna do pomocy, do wytłumaczenia zagadnień czy nawet jakiś praktycznych rzeczy na przedklinikach. Warto pytać!!! Po to są zajęcia aby uczyć się.
Czy trzeba coś kupić na 2 rok?Jakie jest wyposażenie uczelni do zajęć stomatologicznych?
Jeśli chodzi o przedkliniki to uczelnia załatwia wszystko co jest potrzebne- fantomy z zębami, instrumenty i materiały. Ty masz po prostu przyjść i robić.
Na 2 roku nie wymagają jeszcze scrubsów ale uważam że wato je już mieć bo są milion razy wygodniejsze niż te fartuchy.
Jedynie na endodoncje trzeba sobie załatwić zęby z gabinetów, o tym możecie przeczytać w poście poprzednim o przedmiotach.
Czy ktoś kto nie ma zdolności manualnych sobie poradzi? Co z osobami leworęcznymi?
Pewnie, że tak! Po to mamy zajęcia przedkliniczne na fantomach aby doskonalić umiejętności zanim dostaniemy prawdziwego pacjenta. Wszystko jest do wyćwiczenia.
Mamy na studiach osoby leworęczne, które po prostu dostosowują sobie wszystko przy unicie tak aby im było wygodnie- nie ma z tym problemu. Osobiście znam nawet leworęcznych już lekarzy dentystów, którzy mi mówili, że nie mieli nigdy problemów z tym, że są leworęczni .
Jak wyglądają praktyki po 2 roku i jak je załatwić?
Praktyki po 2 roku to praktyki jako asysta lekarzowi. Można je robić w wybranym przez siebie gabinecie lub na uczelni. Trwają 4 tygodnie (120h).
Na takich praktykach asystujemy przy pacjentach, zajmujemy się sterylizacją narzędzi i robimy różne papierkowe sprawy z dokumentacją medyczną. Ale więcej o praktykach jeszcze napisze w innym poście i dokładnie to opiszę 🙂
Czy angielski na studiach jest ciężki ?
Angielski trwa 2 lata ( na 1 roku i na 2 roku jest). Kończy się egzaminem.
Nie jest trudny! Nie ma zbyt dużo gramatyki, najwięcej jest właśnie słów i wyrażeń z zakresu stomatologii. Także myślę, że nawet dla osób co nie lubią i nie są dobre z angielskiego to dają sobie rade.